logotyp

kontakt gora

Program „Aktywny samorząd” to ważny krok w kierunku wydajniejszej polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych. Jest to program czasowy z którego można uzyskać dofinansowanie w ramach danego modułu I,II, lub III. Głównym celem programu jest zmniejszenie lub wyeliminowanie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

Program realizują głównie Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS). Wnioski składa się do odpowiedniej instytucji w zależności od miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Z placówki lub jej strony internetowej należy pobrać stosowny wniosek do wypełnienia przez osobę niepełnosprawną lub jej opiekuna prawnego.

Ze względu na możliwe różnice co do zasad realizacji programu przez poszczególne instytucje, należy zwrócić się bezpośrednio do właściwego PCPR-u lub MOPS-u o szczegółowe informacje oraz terminy składania wniosków. Wysokość dofinansowań uzależniona jest od wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizacje programu.

W ramach modułu I dofinansowanie w tym roku można uzyskać na:

  • pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (dofinansowanie do zakupu np. akumulatorów do wózka, nowego okablowania),
  • pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
  • pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny.

Informujemy, że w tym roku nie ma możliwość ubiegania się przez osoby niepełnosprawne o dofinansowanie do zakupu elektrycznych wózków i skuterów.


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.